W wyniku przeprowadzonych analiz laboratoryjnych wody, pod względem bakteriologicznym stwierdzono obecność bakterii grupy coli w jednym punkcie poboru w ilości 3 jtk w 100ml (norma 0 jtk w 100ml), co było niezgodne z załącznikiem nr 1 C ww. rozporządzenia.
W celu potwierdzenia wyniku badania pobrano powtórnie próbki wody z dwóch punktów poboru, sprawozdania wykazały, że woda w zakresie oznaczanych parametrów bakteriologicznych spełnia wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Zgodnie z § 21 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia właściwy państwowy inspektor sanitarny na podstawie sprawozdania, o którym mowa § 10 ust. 1, w tym sprawozdań z własnych badań jakości wody, sprawozdań przekazywanych przez podmioty, o których mowa w § 6-8 z wykonania badań jakości wody realizowanych według ustalonego dla tych podmiotów harmonogramu oraz sprawozdań przekazywanych przez podmioty wykonujące badania jakości wody w laboratoriach, o których mowa w art. 12 ust. 4 ustawy, wykonanych
w punkcie zgodności stwierdza przydatność wody do spożycia w przypadku, gdy woda spełnia wymagania określone w załącznikach nr 1 i 4 do rozporządzenia oraz parametry ustalone w oparciu o wyniki oceny ryzyka, o której mowa w art. 12 oraz ocenę bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów, jako niezbędne dla danej strefy zaopatrzenia do celów ochrony życia ludzkiego lub do celów zapewnienia jakości produkcji, dystrybucji i kontroli jakości wody.
Mając powyższe na uwadze Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Turku stwierdził w badanym zakresie przydatność wody do spożycia.